X
Menu
X

Dr.Nezih Berksoy

Dr.Nezih Berksoy

11 Mart 1962 de Konya’da doğdu. Babası, Konya’ya ilk röntgen cihazını getirdiği için “Aynalı doktor” diye meşhur olan Dahiliye uzmanı Dr. Celal Kutsi Berksoy’ dur. Ortaokulu okuduğu, Konya Maarif Koleji’ni (Konya Anadolu Lisesi) yedincilikle, Ankara Fen Lisesi’ni kırkıncılıkla ve İstanbul Tıp Fakültesini (Çapa Tıp) yetmişincilikle kazandı. Buradan 1986’da Mezun oldu. Ağrı’nın Hamur ilçesinde 10 ay mecburi hizmet yapıp girdiği ilk imtihanla kazandığı Haseki Hastanesi Anestezi bölümünde ihtisasa başladı. 1992 şubat ayında uzman oldu.

 Aynı hastanede 1 sene kadar uzmanlık yaptıktan sonra 3 Mart 1993’de Türkiye Hastanesinde göreve başladı. 1994-1997 seneleri arasında ameliyathane sorumlu hekimliği yaptı. 1995’de Post Operative Yoğun bakım ve uyanma odası (PACU) ünitesini kurdu. 2011 yılında, 19 sene full time çalıştığı Türkiye Hastanesinde part time olarak hizmet vermeğe başladı.1 yıl Medicana İnternational’da part time bulundu. Halen Eslife Hastanesinde anestezi uzmanı olarak göreve devam etmektedir.

Türk Aneseteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD), Amerikan Anestezi Uzmanları Derneği (American Society of the Anesthesiologist, ASA) ve Amerikan Doğum Anestezisi ve Yenidoğan Bilimi Derneği’ne (Society of Obstetric Anesthesia and Perinatology, SOAP) üyedir.
1996’da New York Anestezioloji Derneği Mezuniyet Sonrası Toplantısına (NY PGA 50) katıldı.

1998’da Minossota’daki Mayo Clinic’de bölgesel anestezi eğitimi aldı. 1999 yılı ASA 1.Başkanı Ronald A. MacKenzie ve Mayo Clinic Kadın-doğum anestezisi başkanı Gary Vasdev ile çalıştı. 2000 yılında Montreal’daki 12.Dünya Anestezi Kongresine (WCA 2000) katıldı ve bölgesel anestezi ile ilgili posterini sundu.

Tark 2000’de ağrısız doğum’la ilgili çalışması poster olarak sunuldu. Daha sonra bu çalışma italy’da yayınlandı.2002 de Florida Orlando’daki ve 2003 de San Francisco’daki Amerikan Anestesiologistleri ASA Kongrelerine katıldı.
2004 yılındaki Paris’teki 13.Dünya Anestezi Kongresi’ne (WCA 2004) bölgesel anestezi ile bel fıtığı ameliyatları ile ilgili beş tebliğ götürdü.

2007 yılında; halka yönelik ilk ağrısız doğum kitabı olan ” AĞRISIZ DOĞUM MUTLULUĞU ” basıldı. Normal doğum ve sezaryen anestezisi ile ilgili ayrıntılı bilgi verilen bu kitapta, bu yöntemle doğum yapan annelerin doğum öyküleri de bulunmakta.
Dr.Berksoy evli ve iki çocuk babasıdır.