X
Menu
X

ANEKDOTLAR ve ÜNLÜLERİN ANILARI

Son dokuz yıldan beri uyguladığım bu güzel yöntemle ilgili başımdan geçen, şahit olduğum çeşitli olayları bu köşede sizlerle paylaşmak istedim.

“TEKRAR HAMİLE KALABİLİRİM !” 4.kez sezaryen olacağı için pekçok kişinin:” çok risklidir, üniversite hastanesine git !” demesine rağmen güvendiği bir doktorla hastanemizi tercih etmişti. Gerek çok sıkıntılı geçen hamileliği, gerekse anlatılan riskler ve kilosu (115 kg) sebebiyle çok heyecanlıydı ve bir daha hamile kalmamak için tüplerini bağlatmak istiyordu.Hastamıza spinal uyguladım. Ameliyat başladı. 4-5 dakika sona bebek çıktı. 10 dakika sonra bebeğini kucağına aldı. Herşey çok güzeldi, çok mutluydu veee “çok kolaymış tüplerimi bağlatmaktan vazgeçtim,tekrar doğurmak istiyorum !!” dedi. 5. sezaryenin risklerini anlatıp zor razı ettik.

İNANMIYORUM !!! İkinci doğumunu bekleyen bir bacımıza epidural uygulamıştık. Annesi de yanında biraz endişe, biraz korku ile bekliyordu.Kadın doğumcu arkadaş; doğum kanalı açıklığını ölçmek için zaman zaman hastayı doğumhaneye alıp bakıyor sonra odasına gönderiyordu. Yine bir doğumhaneye alışta kanal açıklığı yeterli olmuş ki doğum gerçekleşti. Tekerlekli sandalye ile odasına gönderdiler. Annesi de doğumhanenin kapısında sabırsızlıkla beklerken kızının gülerek geldiğini görünce (Üstü örtülü olduğundan) “daha doğmadı mı? Ne zaman doğacak bu ?” diye sızlandı. Doğurdu dedik, inanamadı “Benimle dalga mi geçiyorsunuz ?!” dedi. Kızının üstündeki örtüyü alıp karnının ufaldığını gösterince gözlerine inanmadı. “Yahu bu kızda hiç doğum yapmış hali yok, gülüp duruyor, bir önceki doğumunda; doğum sonrası perişan haldeydi. Bitkinlikten parmağını oynatamıyordu. Bu ne biçim doğum böyle!!?”

BİR DAHA Mİ, ASLA ! İlk doğum: Anne adayı sancı çekiyor, açılma biraz uzamış, doğum gecikmiş, Genç annemiz bir taraftan sancı çekiyor bir taraftan söyleniyor: “nerden hamile kaldım, kalmaz olaydım, Ah Kaya, Ah ben sana bunun hesabını sormaz mıyım? Beni böyle hamile bıraktın ne sıkıntılar çekiyorum. Bir daha hamile kalmak mı asla, asla Allah göstermesin!.. ”
Derken nihayet doğum yolu açıklığı 4 cm oldu ve biz epiduralı yaptık. Sonra biraz bu yöntemin yardımı biraz da şansı yaver gitti, çabuk ilerledi ve kısa sürede doğum gerçekleşti. Bebeğini kucağına verince ilk söylediği “Kolaymış yaa, ben bir daha doğururum.”
Not: Bir Çin Atasözü der ki: “Unutmak olmasaydı; ne denizciler bir daha sefere çıkar, ne de anneler bir daha doğururdu !!”

“YA SİZ NE KULLANIYORSUNUZ ?!!” 2000 yılı nisan ayında Antalya’da Yale Üniversitesinin İstanbul üniversite ile birlikte Antalya düzenledikleri; Mezuniyet Sonrası Eğitim Kongresi’ne katıldık. Kongre sonrası Yale’den gelen misafir hocaları İstanbul’a Hastanemize davet ettik.
Yemek esnasında beraber oturduğumuz Yale Universitesi Kadın Doğum Anestezisi direktörü Ferne Sevarino ve Akut Ağrı seksiyonu direktörü Raymond Sinatra’ya; normal doğumlardaki epidural oranlarını sordum. “Kontraendike olmayan bütün hastalara uyguluyoruz” dediler. Sonra bize sordu. “Siz de ?. “Biz de çok nadir uygulanıyor !dedim. “Peki siz ne yapıyorsunuz, doğum sancısı için ?” diye sordu . “Bazen kalçadan 50 mg Dolantin” dedim. “Başka?” dedi. “Başka yok !” dedim. Adam önce inanmadı. Yani doğum ağrısını çekiyorlar öyle mi? Dedi. “Evet” dedim. Adam biraz şaşkın, daha çok da acıyarak baktı yüzüme ! O yüz ifadesini hiç unutamıyorum.

AĞRISIZ DOĞUM KONFORDUR !

MAYO CLİNİC’te bulunduğum sıralarda gazetelerde bana ilginç gelen bir olayı okumuştum. Epidural Analjezinin normal genel sağlık sigorta kapsamına alınmamış Eyaletlerden birinde İmkanı olmadığı için ağrı çekerek doğum yapan bir kadın: “Ücretsiz olmadığı için doğum sancılarını çektim !” diye eyalete tazminat davası açmıştı. Bu konuda Hukukcular ikiye ayrılmışlardı: Bir grup: “Bu bir konfordur, elbette bedeli olacaktır, bunu devlet değil bu konfordan istifade ederler karşılamalıdır.” derken diğer grup: “Bu devirde parası olmadığı için bir kadının sancı çekerek doğum yapmasına razı olmak barbarlıktır. Bu çağda doğum ağrı çekilir mi?, çektirir mi? Eyalet tazminat ödemelidir !” diyorlardı.
ÜNLÜLERİN ANILARI

BERNA LAÇİN “SON ANDA FİKRİMİ DEĞİŞTİRDİM”

Berna Laçin’de çocuğunu epidural anestezi yöntemi ile dünyaya getirdi. Normal doğumdan çok korkan Laçin, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine son anda epidural anesteziye karar vermiş. Bu kararı verdiğine de çok memnun. “Herkese de tavsiye ediyorum.Çünkü normal doğum gibi bilinciniz açık. Bebeğimi doğar doğmaz göğsüme koydular, dudağımı falan emmeye çalıştı. Bütün evrelerini yaşadım normal doğum gibi….” diyerek mutluluğunu ifade ediyor.

SİBEL CAN “DOĞUMU İLK DEFA HİSSETTİM.”

Küçük oğlu Emir’i epidural sezaryan ile dünyaya getiren Sibel Can, “Normal doğumdan inanılmaz korkan biriyim. Canım çok tatlıdır. Çok korktuğum için ilk doğumlarımda sezeryanı tercih ettim. Ama Emir’i epidural sezaryanla doğurdum. Doğumu ilk defa hissettim, inanılmaz bir duygu.Keşke Engincan ve Melisa’da da böyle bir şey olsaydı.”

NEŞE ERBERK “O ANI HİÇ UNUTMAYACAĞIM.”

Neşe Erberk’te epidural anestezi ile doğumu tercih ederlerden. “Doğumu acı olmadan komple hissettim. Bütün o çekiştirmeler, çıkış anı çok güzeldi. Her kadının yaşaması gerekir. Doktorum önermişti bana. Ben de kesinlikle evet dedim. İyi ki de epiduralle doğum yapmışım. O anı hiç unutmayacağım, çok güzeldi.”

BURÇİN ORHON “ACAYİP TAVSİYE EDİYORUM.”
“Ayşe epidural anestezi ile oldu. Ve acayip tavsiye ediyorum.Ben aslında epidurale çok sıcak bakmıyordum.İnsan yani omurgadan iğne falan, ne olurum falan diyorsunuz.Aslında İngiltere’deki doktorum da ilk doğumumda tavsiye etmişti.Ben yok dedim,korktum. O sırada hiç param yok, çalışmaya başlayacağım. Yani hiçbir risk alamam. Adam son dakikaya kadar sordu. Ben hayır demiştim.Zeynep’te de hayıt dedim. Uyutun beni, ne güzel uyanınca her şey bitecek, ortalık güllük gülistanlık olacak. Ama hiç öyle olmadı. Bir kere narkozdan ayılamıyor insan.Sigara içmiyorum, içki içmiyorum.En iyi benim ayılmam lazım ama ona rağmen zor ayıldım. İnsan çok kötü etkileniyor.Bir de beyine falan bir sürü etkisi var. Son doğumumu normal istedim. Sezaryende çok acı çekmiştim ama bu sefer de doktor izin vermedi. Yaşımdan dolayı. Ancak epiduralle sezaryen yaptığım doğumdan çok memnunum ama gel gör ki 40 yaşıma geldim. 45 yaşına gelindiğinde de doğurulur ama annem “Ben Madagaskar’a kaçarım ona göre!” diyor. Eh, annemsiz de doğuramayacağıma göre şansım kalmadı.”